fbpx
Close

6 põnevat fakti käsipallist

Avatar
-Käsipall | JeppeSmedNielsen/Pixabay

Käsipall või teisisõnu väravpall on põnev pallimäng, mida mängitakse viiel kontinendil rohkem kui 180 riigis. Viimastel ametlikel andmetel võib käsipallimängijaid olla üle maailma 30 miljoni inimese ringis. Väga kiire tempoga pallimäng eeldab mängukiiruse, jõu ja meeskonnatöö osavat ühendamist. 

Toome lugejateni kümme põnevat ja lõbusat fakti käsipalli ajaloost ja reeglitest, mis loodetavasti muudavad käsipalli ka spordikaugetele inimestele huvitavamaks.

 

  • Üks kiirema tempoga pallimänge

 

Käsipall on dünaamiline ja tempokas spordiala, milles on omavahel ühendatud erineva, korvpalli, jalgpalli ja veepalli elemendid. Käsipall nõuab mängijatelt väga nobedat silmade ja käte koordinatsiooni. Käsipallis võistleb omavahel kaks meeskonda korvpalliplatsi sarnasel väravatega väljakul. Mõlemas meeskonnas on korraga platsil seitse mängijat – kuus mängijat ja väravavaht.

Nagu pallimängudes ikka, peab kumbki meeskond palli võimalikult tihti vastase väravasse lööma. Iga löödud värav annab ühe punkti ja võidab rohkem punkte kogunud meeskond.

Mänguaeg on kokku kaks korda 30 minutit, mille vahel on 10-15 minutit vaheaeg.

 

  • Palli suurus loeb

 

Käsipallis kasutatakse erineva suuruse ja tugevusega palle sõltuvalt mängijate soost ja vanusest. Meeste võistkonnad mängivad suurema ja tugevama palliga kui naised ja lapsed. Laste pall on suhteliselt pehme, et vähendada võimalikke traumasid.

 

  • Armastatud mäng juba Vana-Kreekas

 

Käsipalli juured ulatuvad ilmselt Vana-Kreekasse, kus sarnaste reeglitega mängu hakati harrastama juba 5. sajandit eKr. Tegemist on seega ühe vanima spordialaga maailmas. Mängu reeglid on sajandite jooksul muutunud, kuid peamised põhimõtted on vastu pidanud juba aastatuhandeid.

Briti saartelt on leitud esimesi tõendeid käsipalli mängimisest 16. sajandist. Tänaste reeglitega mängu alguseks võib lugeda aastat 1898, kui Taanis pandi paika modernse käsipalli reeglid. Esimene ametlik käsipallimäng kirjapandud reeglite alusel toimus 1917. aastal Saksamaal. Kuna sakslane Karl Schelenz pani reeglid ametlikult kirja, siis peetakse teda ka moodsa käsipalli rajajaks.

 

  • Käsipall on Euroopa üks armastatuimaid spordialasid

 

Väidetavalt on Euroopas jalgpalli järel populaarsuselt teisel kohal just käsipall ning eriti aktiivselt mängitakse seda Saksamaal, Prantsusmaal ja Hispaanias. Kõige edukamad on käsipallis statistiliselt rootslased ja kõige enam medaleid on võitnud hispaanlased. Ka eestlased avastavad aina rohkem käsipalli populaarsust.

 

  • Pall olgu koguaeg mängus

 

Käsipallis kehtib mitu reeglit, mis muudavad mängu väga tempokaks ja kiireks. Mängija võib astuda koos palliga maksimaalselt kolm sammu, siis tuleb pall teisele sööta. Samuti tohib seistes palli enda käes hoida maksimaalselt kolm sekundit. Joostes on ühe korra on lubatud palli põrgatada, et tekiks võimalus veel kolm sammu palliga joosta. Ameerika versioonis on mängijatel lubatud palliga teha ainult üks samm, enne kui peab palli valduse loovutama.

 

  • Armastatud spordiala spordiennustuses

 

Käsipall on äärmiselt populaarne spordiala ka spordiennustuses ning mitmed spordiennustusi pakkuvad kasiinod ja online kasiinod toovad oma valikutesse aina enam käsipalliturniire üle maailma. Kuna Eesti telekanalitelt sageli käsipallivõistluste ülekandeid ei leia, siis andunud fännid võivad neid otsida ka erinevatest spordikihlvedusid pakkuvatest portaalidest.

scroll to top