fbpx
Close

Esiliiga alustab, Tartu Ülikoolil tiitli kaitsmine raske

Avatar
-Tartu Ülikool | Foto: Helin Potter

Kui käsipalli meistriliigas on käimas juba kolmas voor, siis sel nädalal alustab uue hooajaga meeste esiliiga. Osalejate ring jäi mullusega võrreldes täpselt samaks ja nn. teises ešelonis stardivad kaheksa meeskonda. Tiitlit kaitseb kahe viimase aasta võitja Tartu Ülikool, kes mullu alistas finaalis HC Tallinn 2 26:25.

Tiimide taustad ja koosseisud on vägagi erinevad ning veelgi suurem on mängijate vanuseline vahe. Kui Tallinna Oskari nimekirjas on Eesti eks-koondislased Mart Liinat, Hendrik Karlson ja Jaanus Rätsep, kel vanust rohkem kui pool sajandit, siis Viljandi Spordikooli ridades valmistuvad hooajaks mitu 14-aastast noorpallurit.

Lähikonkurent Põlva/Arcwood tugevnes tiitlikaitsja TÜ arvelt

Kahel viimasel aastal esiliiga võitnud Tartu Ülikooli käsipallimeeskond jäi suvel ilma kahest põhimehest, sest Margo Piksööt ja Janno Kuus siirdusid vahest suurima rivaali Põlva/Arcwoodi ridadesse. Samas saadi täienduseks Viljandist ülikoolilinna õppima tulnud meistriliigakogemusega Raiko Roosna.

“Lihtne ei saa olema – pink jäi õhemaks ja lühemaks, lisaks lahkujatele vaevleb liiga parim snaiper Rando Sein õlavigastuse käes ja TÜ spordihoone remondiga seoses valmistavad muret treening- ja mängutingimused. Talvel olukord paraneb, kuid kardan, et hooaja algul on meil raske,” tunnistas TÜ käsipallivõistkonna eestvedaja Priit Allikivi.

“Oleme küll tiitlikaitsjad, kuid hetkel seaks eesmärgiks finaalnelikusse jõudmise. Medal oleks meie jaoks kordaminek, sest vähemalt paberil tundub, et vastased on tugevnenud ja meie veidi nõrgemaks jäänud. Samas loodame vastupidist tõestada ning oma harjumuspärase tugeva kaitse ja heade kiirrünnakute toel kõrgete kohtade nimel võidelda,” lisas Allikivi.

Esiliigas aastatel 2015-16 triumfeerinud Põlva/Arcwood – siis küll Põlva/TunMani nime all – oli mullu lähedal üllatusele Eesti karikavõistlustel, kui veerandfinaalis kokkuvõttes vaid kahe väravaga HC Viimsi/Tööriistamarketile alla vannuti. Samas kaotati esiliiga poolfinaalis kõige napimalt HC Tallinn 2-le ning lepiti teist aastat järjest kolmanda kohaga.

“Eelmine hooaeg lõppes pettumusega, nii et kindlasti seame eesmärgid kõige kõrgemale,” kinnitas hiljuti spordiliit Jõudi meistrivõistlustel Viljandi HC alistanud Põlva/Arcwoodi peatreener Romet Oone. “Oleme Tartu arvelt tugevnenud ja ka muidu koosseisu laiendanud, sest mullu oli vahel probleeme. Jõudi võistlustel läks päris hästi ja mängupiltki oli hea, nii et vaatame hooaja suunas optimistlikult.”

Pealinna võistkonnad toetuvad kogemustele

Mullune hõbe HC Tallinn 2 on samuti kahe hooaja vahel tugevamaks muutunud, sest meeskonnaga liitusid kogenud Tarmo Ulla ja Kristjan Järv. “Lisaks hakkab meie eest kaasa tegema endine Eesti koondislane Ravo Voosalu,” sõnas meeskonna esindaja Martin Pihlamägi. “Vaadates kuidas Arcwood ridu täiendas, ei saanud me võlgu jääda.”

Pealinna meeskond on viimase nelja aasta jooksul – 2015 ja mullu – esiliigafinaalis ühe väravaga kaotanud ning Pihlamägi kinnitas, et algaval hooajal soovitakse viimanegi samm astuda. “Madalamaid eesmärke kui esiliiga võit me endale seada ei saa. Eks-tippudele lisaks oleme ka pinki pikendanud ja teeme kaks korda nädalas trenni,” lisas Pihlamägi.

Pika puuga esiliiga kogenuim võistkondki pärineb Tallinnast. Kahekordne Eesti karikavõitja ja viiel korral meistriliigas medali – aastatel 1992-96 – võitnud Oskar on viimasel kahel hooajal lõpetanud esiliiga neljanda kohaga. “Eks esinelikusse tahaks tänavugi pääseda,” teatas Oskari esindaja Janek Veltmann tiimi sportliku eesmärgi.

“Vähemalt keskmise vanusega oleme kindlalt esikohal, aga tunnistan, et kogenud mehed päris korralikus vormis. Arvan näiteks, et Jaanus Rätsepa füüsiline seisund on parem kui pooltel meistriliiga meestel. Kavatseme käsipalli nautida, oma suured kered kaitses ette seada ja kõigile tugevat vastupanu osutada,” muigas Veltmann.

Noortest koosnevad võistkonnad hindavad mängupraktikat

Neli võistkonda koosnevad peamiselt noortest palluritest ja on meistriliiga klubide duubelmeeskonnad. HC Tallas on korra, 2004. aastal võitnud oma nime all Eesti meistriliigas pronksigi, täna mängitakse HC Tallinna reservtiimina. Mullu saadi põhiturniiril seitsmes koht, aga peatreener Jüri Lepp kinnitas, et esiliiga tase on väga hea.

“Pean tugevat esiliigat Eesti käsipalli üheks positiivsemaks arenguks,” hindas eile 60. sünnipäeva tähistanud Lepp. “Paremad võistkonnad võivad vabalt meistriliiga klubisid hammustada ja tase on üllatavalt kõrge. Meie noorte jaoks on see suurepärane võimalus saada häid mänge kogenud meeste vastu.”

HC Kehra/Primend sai kahel viimasel aastal põhiturniiril viienda koha ja jäi finaalturniiri ukse taha. “Oleme sel aastal veel noorema koosseisuga, sest mullused liidrid on kõik meistriliigas. Treeneriks lisandus Janar Mägi ja ta annab oma Saksamaa-kogemustega suure panuse. Trennid muutusid füüsilisemaks, püüame poistesse agressiivsust süstida ja kindlasti saame esiliigas väga vajalikku mängukogemust,” sõnas kehralaste treener Mart Raudsepp.

HC Viimsi, keda sel hooajal juhendab Ain Pinnonen, lõpetas kaks viimast hooaega tabelis viimasena. “Finaalipääsu me muidugi eesmärgiks ei sea, seda rihivad teised meeskonnad. Meil on keskmine vanus 18-19 kandis ja kõige tähtsam on poistele anda palju häid mänge ja proovida omi asju võimalikult hästi teha,” selgitas Pinnonen.

Esiliiga noorim tiim tuleb Viljandist, kus kohaliku spordikooli võistkonnas on vaid üksikud täiskasvanueas pallurid. “Väga tähtis on noortele anda teistsuguse käsipalli tunnetust, sest noorteklassis mängitakse omamoodi. Eesmärk on muidugi kasvatada pallureid Viljandi HC esindusmeeskonda, aga et sealgi toimusid suured muutused, oleme sel aastal väljas väga noore koosseisuga,” lausus Viljandi SK peatreener Marko Koks.

Käesoleva nädala mängud esiliigas:

27.09.  18.10  HC Tallas – HC Tallinn 2
28.09.  19.30  Viljandi SK – Põlva/Arcwood
30.09.  18.00  Tartu Ülikool – HC Viimsi

scroll to top