fbpx
Close

Innovatsiooni algus Taani liigas! Kas videokorduste vaatamine mängu ajal saab reaalsuseks ka käsipallis?

Avatar
-Väljakukohtunik Martin Gjeding saadab horvaadi Zeljko Musa kaheminutilist karistust kandma | Foto: imago/Agentur 54 Grad/Felix König/Scanpix

Sel hooajal võtab Taani liiga esimesena maailmas kasutusele videokorduste ehk nii-öelda challenge´i süsteemi, mis lubab treeneritel vaidlustada kohtunike otsuseid. Kui testperiood osutub edukaks, siis võtab Rahvusvaheline Käsipalliliit selle tõenäoliselt kasutusse ka oma suurturniiridel.

IHF-i palvel testib Taani käsipalliliit videokorduste süsteemi meeste ja naiste meistriliigas. Mängu ajal võib treener vaidlustada kohtunike otsuseid, aga ainult järgnevates situatsioonides:

 1. Vale vahetus või liigselt mängijaid platsil
 2. Rünnakumängija väravavahi alas viskamise ajal
 3. Jooks ehk liigselt samme
 4. Ründajaviga
 5. Kahe minutiline karistus kohtumise viimase viie minuti jooksul
 6. Mängust eemaldamine
 7. Kahtluse korral, kas pall ületas väravajoone
 8. Seitsme meetri karistusvise
 9. Kas tegemist oli üheksa meetri või seitsme meetri viskega

 

Kui testperiood osutub edukaks, kavatseb IHF võtta uue tehnoloogia kasutusele tulevikus maailmameistrivõistlustel ja olümpiamängudel. Selle tõttu jälgitakse Taani liigasid sel hooajal erilise tähelepanuga, vahendab stregspiller.com.

Kuid testiperioodil on challenge´i võtmisel ka veel omad reeglid:

 • Videokordusi kasutatakse ainult mängudes, millest tehakse teleülekanne, kuna see pakub lisakaamerate võimaluse.
 • Kui treener võtab challenge´´i ja selle kaotab, siis ta riskib time-oudi minetamisega. Kui juhendajal oli õigus ja kohtunikud eksisid, siis jääb võimalus võtta aega maha alles.
 • Kui treener otsustab kasutada videokorduse võimalust sel ajal kui pall on vastase käes, siis vale challenge´i korral teenib teine võistkond selle tagajärjel seitsme meetri karistusviske.

 

“Ma arvan, et see on suurepärane uuendus, me peaksime kasutama tehnoloogia abi,” ütles Taani tippkohtunik Jesper Kirkholm Madsen stregspiller.com lehele. “Meie eesmärk on alati teha õigeid otsuseid ja kõik vahendid, mis aitavad seda saavutada on teretulnud.”

Loomulikult tekivad sellise tehnoloogia kaustamisel eetilised küsimused ning võib leiduda inimesi, kes üritavad seda oma kasuks ära kasutada. Üks selline juhtum toimus hiljutises mängus Nyköbingi ja Kopenhaageni vahel, kus esimesed juhtisid viimasel minutil 27:26 ning kaotusseisus olnud võistkonna füsioterapeut vajutas challenge´i nuppu treeneri eest. Kopenhaageni vastu määrati karistusvise, mille vastased küll seekord realiseerisid. Kuid selle teo motivatsioon oli ilmselgelt saada pall oma kätte ning kui Nyköping oleks eksinud seitsme meetri viskel, saanuks Kopenhaagen võimaluse viigistada.

Refereeritud artikli täistekst portaalis stregspiller.com

 

scroll to top