fbpx
Close

Käsipalli EM | Horvaatia kindlustas tõelises trilleris omale pääsu poolfinaalidesse

Avatar
-Horvaatia käsipallikoondis | Foto: Reuters/Scanpix

Käsipalli Euroopa meistrivõistlused on jõudnud vahegrupi faasi, kus mängimist medalitele jätkavad 12 võistkonda, kes on jagatud kahte kuueliikmelisse alagruppi. Mõlema rühma kaks paremat jätkavad poolfinaalidesse. Endine Kehra treener, Kaupo Liiva, on kohapeal omandamas EHF-i Mastercoachi pabereid ning räägib turniiri muljetest ja oma favoriitidest kullale.

1. grupis on võistkonnad omavahel pidanud kolm kohtumist ning pilt edasipääsejatest hakkab selgeks saama. Eile õhtul tõelises trilleris Saksamaa alistanud Horvaatia kindlustas esimese tiimina omale koha poolfinaalides. Horvaatlased on turniiril seni võitnud kõik peetud viis kohtumist. Nendega samal pulgal paikneb Hispaania, kes on vahegrupi matšides alistanud Saksamaa, Tšehhi ja Austria, kirjutab Eesti Käsipalliliit.

Saksamaa, Austria ja Valgevene paiknevad grupis kahe punkti peal ning Tšehhi pole oma võiduarvet veel avanud. Nende võistkondade edasipääsemine poolfinaalidesse tundub hetkel vaid teoreetiline. Parima väravavahega turniiri jätkav Hispaania on näidanud, et nende alistamine läheb kõigil võistkondadel raskeks.

“Oleme hetkel Viinis omandamas kõrgeimat treenerilitsentsi, mida Euroopas võimalik saada on. EHF Mastercoach koolitus kestab aasta aega, koosneb kolmest koolitusest ning lõppeb uurimistööga,” kirjeldas Kaupo Liiva handball.ee lehele. “Esimese mooduli algus on möödunud mängude analüüsidele keskendudes. Palju oleme rääkinud uutest statistikaprogrammides, mida käsipallis järjest rohkem kasutatakse. Näiteks siin EM-il on võimalik mängu järel teada saada, kui palju pallurid platsil jooksid, kui kõrgele hüppasid ning kui kõvasti palli viskasid.”

“Esmakordselt kohapeal finaalturniiri jälgides on muljet avaldanud siinne atmosfäär. Eriti heaks näiteks oli selle kohapealt kodupubliku ees mängiva Austria ja Horvaatia kohtumine, kus horvaatlased vaatamata väiksemale arvule siiski kohalikud üle karjusid,” rääkis Liiva esimestest muljetest. “Meile antakse siin iga kohtumise ajal loomulikult teatud ülesanded ka. Tšehhi mängu ajal pidime analüüsima, milline on nende mäng ülekaalus, siis kui väravavahi asemel pannakse platsile üks lisamängija.”


2. grupis on kahe peetud kohtumise järel asjad palju lahtisemad. Täiseduga jätkavad Norra ja Sloveenia, neile järgnevad ühe võidu peal Portugal ja Ungari ning punktita on veel Island ja kodupubliku ees mängiv Rootsi. Rootslaste lootus oma fännide ees Euroopa meistriks tulla sai suure hoobi reede õhtul, kui jäädi üllatavalt kindlalt alla turniiri suurüllatajale, Portugalile. Portugal on turniiril demonstreerinud võistkonnatöö väärtust, kui ilma suurte staarideta tiim on juba lisaks eelmainitule alistanud käsipalli suurriigi Prantsusmaa.

Sloveenia on turniirieelse musta hobuse rolli vahetanud favoriidi oma vastu. Võistlustel on marsitud võidult-võidule ning alistatud teiste seas nii Rootsi kui ka Island. Norra on paljude ekspertide meelest oma superstaari, Sander Sagoseni vedamisel näidanud ühte turniiri ilusamat mängu.

“Loomulikult suurimad üllatused olid turniiril Prantsusmaa ja Taani väljakukkumine, kuid lisaks on muljet avaldanud Portugali mäng. Nad on oma tulemused noorteklassides väga hästi üle toonud täiskasvanute tasemele, ” rääkis Liiva turniiri käigust. “Hetkel pean suurimaks favoriidiks Hispaaniat. Neil on kogenud mängijad ja tipptreener. Hispaanlaste kaitseformatsioon, mida on tõeliselt raske analüüsida ning mis paljuski põhineb pallurite mängulugemisel, on üks võistluste paremaid.”

“Tahaks näha, et Eestis suudetaks meie alal teha ka rohkem koostööd ning suudetaks paika panna kõigile sobiv pikaajaline plaan,” vastas treener küsimusele, mida ta saab koolituselt Eesti kaasa võtta. “Hollandi naistekoondis on siinkohal hea näide, kuidas aastaid tagasi nullist alustades pandi paika kindel ühine eesmärk ning läbi akadeemiate ja suure töö on jõutud maailma absoluutsesse tippu (Holland tuli eelmisel aastal naiste maailmameistriks – toim.).”

Euroopa meistrivõistlused käsipallis toimuvad 9. – 26. jaanuar ning võitjad selgitatakse viimasel nädalavahetusel Stockholmis pea 30-tuhandelise publiku ees. Kõik mängud on tasuta nähtavad ehftv.com lehel.

scroll to top