fbpx
Close

Kodumaale naasmist plaaninud Sten Toomla jätkab siiski Soomes

Avatar
-Sten Toomla | Foto: Soome käsipalliliit

Reval-Spordi kasvandik Sten Toomla otsustas oma karjääri jätkata Soomes Helsingi IFK klubis. Eelmisel hooajal napilt pronksist ilma jäänud võistkond läheb sellele aastale vastu suuremate ambitsioonidega ning lisaks osaletakse eurosarjas.

30-aastane mängumees jooksis esimese eestlasena platsile Meistrite liigas, kui esindas hooajal 2008/09 Kreeka klubi Doukase A.S.E ning sai mängida sellise tippklubi vast nagu Ciudad Real. Tema karjäär jätkus Soomes, kus on nüüdseks esindanud Helsingi IFK, Turu IFK ja Grankulla IFK võistkondi.ˇ

Sul oli au esimese eestlasena joosta platsile Meistrite liigas. Millised on mälestused sellest kogemusest kümme aastat hiljem?

Põlva Serviti mängis sel aastal Doukasega euromänge ja läbi Kalmer Mustingu sain teada, et nad otsivad minu positsiooni mängijat, nii see võimalus tuli. Kahjuks tol hetkel olid nende treeningkoormused minu jaoks liiga suured ja minu keha seal vastu ei pidanud. Tekkis palju vigastusi, mille ravimine võistkonda ei huvitanud ja seetõttu otsustasin sealt poole hooaja pealt lahkuda. Kuid Meistrite liigas visatud kaheksa väravat jäävad mulle elu lõpuni meelde. Võimalus joosta platsile selle hetke maailma ühe tugevaima klubi Ciudad Reali vastu tuleb vaid kord elus. Praegu tagasi vaadates ei kahetse midagi. Profisportlase elu minule väga ei sobigi. Selline lahendus, kus saan tööl käia ja palli visata on palju meelepärasem.

See suvi ootasid pikalt, enne kui sõlmisid uue lepingu, millised olid selle põhjused?

Olin tegelikult juba Eestisse tagasi kolinud. Aga lihtsalt tõsiasi on see, et siinsete klubide finantsseisud ei ole liiga head ja Soomes on rahaline olukord parem. Mulle tehti IFK poolt väga hea pakkumine ja patt oleks olnud sellest keelduda.

Kas Eestist tuli pakkumisi?

Huvi tunti, aga midagi konkreetset ei olnud. Mul on hea töökoht Soomes olemas ja ei näinud põhjust Eestisse mängima veel jääda.

Kui palju mõjutas sind IFK osalemine eurosarjas?

See oli suur põhjus, miks aastasele lepingule alla kirjutasin. Poisid on korralikult trenni teinud ja motivatsioon klubis on kõva. Võistkond tundub see aasta laiem ja tahaks ka mängida medalile Soome liigas. Eelmisel aastal ühe väravaga kaotatud pronksmedal teisele eestlaste klubile Siuntio IF vaid lisab tahtmist 10-aastane Soome karjäär medaliga lõpetada.

Kuidas on konkurents sinu kohale võistkonnas?

Teist vasakukäelist tagamängijat neil ei ole. Seetõttu nad kindlasti ka minu jätkamist soovisid. Alati oleks loomulikult võimalus võtta kuskilt välismaalt omale suvaline mees, kuid sellega kaasnevad alati riskid. Minu puhul nad vähemalt täpselt teadsid, mida nad saavad.

Kuidas on sinu füüsiline konditsioon hetkel?

Selles mõttes, et tibusid loetakse kevadel. Ma olen alati end hooaja tähtsateks mängudeks vormi saanud. Pean tunnistama, et sügiseti ei ole ma alati kõige paremas füüsilises konditsioonis olnud, kuid ma pole täisprofessionaal ning käsipalli mängin töö kõrvalt ja luban endale seda, et saan suvel natukene kergemini võtta. Mõnele mängijale on antud looduse poolt hea füüsiline vorm, teistele on antud väravate viskamise vaist.

Kuidas iseloomustad Soome liiga taset?

Soomes teevad peaaegu kõik pallimängu kõrvalt ka tööd. Minule see variant sobib. Üks klubi mängib Meistrite liigas ja võitlus medalitele on tihe. Kohtumised tipu ja keskmike vahel on võrdsemad kui näiteks Eestis. Põnevaid mänge jagub hooaja jooksul palju.

Kui kõrged on su ambitsioonid veel käsipallis?

Ma hakkan vaikselt jõudma sinna ikka, kus enam kõrgemale ronida vaja ei ole. Prioriteedid hakkavad mujale liikuma. Soomes on hetkel võimalused kõige paremad.

scroll to top