fbpx
Close

Marion Kulli pool elu kohtunikuna: kui füüsis vastu ei pea, siis ei tule ka ülevalt poolt õigeid otsuseid

Avatar
-Marion Kull | Foto: Helin Potter

Käsipall24.ee jätkab lugude kajastamist inimestest meie ala ümber. Seekordne külaline küll ise vormi selga ei tõmba, kuid koos mängijatega jookseb platsil siiski. Rääkisime juttu Põlvast pärit Eesti eelmise aasta parima kohtuniku Marion Kulliga. 34-aastane mees on selle ametiga tegelenud juba 18 aastat ning käsipalli juures olnud lapsest saati.

Äsja juunioride Euroopa meistrivõistlustelt naasnud Kull on pika karjääri jooksul Martin Lillepeaga kohut mõistnud nii meeste maailmameistrivõistluste kvalifikatsiooni, juunioride finaalturniiride kui ka Euroopa alumiste sarjade mängudel. Nüüd on mehel uus partner ja koos Alvar Tindiga saadi taas Euroopa tasemel vilistamise õigus.

Tegelesid nooruses ka ise käsipalli mängimisega. Miks otsustasid kohtunikukarjääri kasuks?

Peale sõjaväes käimist kolisin Iirimaale ja siis tuli käsipalliga paus sisse. Kui tulin tagasi Eestisse, siis noorkohtunik Martin Lillepea tuli ühel koondisemängul küsima, et kas võiks proovida. Urmo Sitsi ja Toomas Heinla plaanisid sel hetkel vaikselt kõrgemal tasemel lõpetada ja panime siis plaanid paika, et hakkame Euroopat ründama.

Nüüd vilistad Alvar Tindiga, millest tuli paarilise vahetus?

Meil oli Martiniga kokkulepe, et kui kumbki tunneb, et ei jõua või ei saa enam, siis vägisi ei ole asjal mõtet. Ta tundis lihtsalt, et muu elu hakkas segama ja enam ei jaksanud.

Äsja tulite uue paarilisega tagasi vilistamast noorte Euroopa meistrivõistlustelt. Kuidas seal läks?

Noorkohtunik Tindi jaoks oli tegemist esimese Euroopa võistlusega ja seda arvestades läks meil väga hästi. Me saime teiste hulgas ka turniiri ava- ja pronksimängu. Need kohtumised usaldatakse tavaliselt paaridele, kelles ollakse kindlad.

Miks peaks üks noor käsipallur kohtunikuks hakkama?

Minu silmis on sellel suured plussid. Palju antakse võimalusi reisida mööda Euroopat ja näha käsipalli külje pealt, kust muidu see ei õnnestuks. Näeb ka, kuidas meie ala mujal maailmas juhitakse ja saab tutvuda väga huvitavate inimestega spordi ümbert.

Millal peaks kohtunik alustama?

Tegelikult ei ole vaja väga vara alustada. Pigem hetkel oleks vaja meil paremat koostööd klubide ja treeneritega. Kui ikka on näha, et noorest mängijana asja ei saa, siis peaks ikkagi inimesi üritama hoida ala juures ja suunama neid kohtuniku ameti juurde.

Milliseid eeldusi see töö nõuab?

Kohtunik peab olema hea suhtleja, kasuks tuleb ka pikk süütenöör. Iga väikese asja peale ei tohi närvi minna. Väga tähtis osa on ka füüsiline vorm, kui see vastu ei pea, siis ei tule ka ülevalt poolt õigeid valikuid. Ehk see on ka üks suuremaid probleeme Eesti vilemeeste seas, kui ikka joosta ei jõua, siis võib aeg-ajalt tulla küsitavaid otsuseid.

Kuidas Eestis kohtunikke koheldakse?

Ütleme nii, et võrreldes Euroopaga on meil Eestis treeneritel väga palju õiguseid. Välismaal olles delegaat reageerib kommentaaridele kiirelt progressiivse karistusega. Seal tegelevad juhendajad rohkem mängijatega rääkimisega, meie tegemistele niipalju ei keskenduta. Eestis paraku on seda loba veel liiga palju. Aga eks see on arusaadav, meil on väike riik, kus kõik näevad ja tunnevad teineteist.

-Alvar Tint ja Marion Kull | Foto: Helin Potter

Kuidas kohaneb kohtunik pidevalt muutuvate reeglitega?

Otseselt reeglitemuudatusi pole viimastel aastatel liiga palju olnud. Uued tõlgendused eri ettekirjutustest tulevad minu meelest pigem kasuks. Pigem arvan, et lisaks kohtunikele peaks ka rohkem harima treenereid ja mängijaid, et kõik uued suunad ja muudatused neile selged oleks. See hoiaks ära nii mõnegi konflikti.

Kui sa parajasti ise ei vilista, kas suudad jälgida käsipalli ka fännina?

Mängu neutraalse vaatajana ei oska nautida juba aastaid. Ikka professionaalne kriitika lööb välja ja kipun oma peas teiste kohtunike tööd hindama. Umbes 10 aastat tagasi loobusin kogunisti saalis kohtumiste vaatamisest, kuna sellel ajal olid saalid rahvast täis ja peale igat otsust küsis keegi minu käest, kas see oli õige tegu. Vaatan pigem kodust, kus purjus fännide ees vastust andma ei pea.

Milline on su parim mälestus kohtunikuna?

Vilistasime Rootsi ja Hollandi maailmameistrivõistluste mängu. Saal oli rahvast täis. Viimasel kümnel sekundil oli hollandlastel võimalus viigistada, kuid nad kaotasid palli ja rootslased võitsid selle kohtumise kahega. Kuid emotsioon Hollandi poolt oli siiski äge, nad panid püsti kõva peo, kuna said ülitugevale Rootsi koondisele vastu.

Millised on sinu ambitsioonid kohtunikuna?

Tahaks korra Meistrite liigas platsile joosta. Aga see on suurel määral ka poliitika küsimus. Olles pärist väikesest riigist pead sa olema palju parem kui suurte maade esindajad. Täiskasvanute Euroopa meistrivõistluste finaalturniir oleks kindlasti ka äge kogemus.

Kas sulle on ka altkäemaksu kunagi pakutud?

Otseselt altkäemaksu pakutud pole. Väikesed kingitused käivad asja juurde. Näiteks äsja Gruusias tehti meile nende käsipalliliidu presidendi poolt oma piltidega veinipudelid ning korralik vastuvõtt. Kuid midagi kahtlast pole olnud.

Kuidas suhtud videokordustesse?

Hetkel see veel liiga palju kasutusel pole meie alal ja minul sellega tööd teha pole õnnestunud. Kuid arvan, et need võiks siiski kasutusel olla. Lihtsalt seal peaks olema väga selged reeglid. Näiteks, et treeneril on poolaja jooksul kaks võimalust seda võtta ja ainult teatud situatsioonides. See võimalus peaks tulema ainult olulistel hetkedel. Kindlasti ei tohiks see vastu töötada hetke käsipalli suunale mängu veel kiiremaks ajada

Harrastad ka discgolfi, kui kõrgel sellel alal Eestis oled?

Viimati kui vaatasin olin Eesti koondise edetabelis neljas. Eelmise aasta meistrivõistlused lõpetasin kolmandana. Suudan ikka nooremate vahel võistelda. Mul on läinud elus nii hästi, et hetkel saan tööna tegeleda kahe hobiga. Stressi on vähe. Kui käsipall peaks seda tekitama, lähen metsa ja loobin kettaid.

Lõpetuseks, kui peaksid valima, kas käsipall või discgolf?

Täna ma olen ikka rohkem käsipalli inimene. Ma olen selle alaga tegelenud alates üheksandast eluaastast, nii et valiks ikka käsipalli.

scroll to top