fbpx
Close

Pallid tehakse väiksemaks ja “möks” keelatakse ära? IHF-il on plaanis suured muudatused

Avatar
-Uus käsipall | Foto: IHF

Rahvusvaheline Käsipalliliit on juba pikalt üritanud leida lahendust näpuliimi kaotamisele spordist. Nüüd tundub, et teooria hakkab liikuma lähemale praktikale.

Näpuliim ehk “möks” on aine, mida kasutatakse pallil, et see paremini käes püsiks. See aitab mängijatel paremini teha efektseid “vintviskeid” ja suunata mänguvahendit soovitud kohta. Aastatega on sellest saanud lahutamatu osa käsipallist, mis lisab alale vaatemängulisust, kuna palli kontrollitud liikumist on atraktiivne jälgida.

Nüüd on Rahvusvaheline Käsipalliliit lõpetanud katsed Molteni uue palliga, millega väidetavalt näpuliimi kasutama ei pea. Testid viidi läbi sel aastal veebruarist aprillini Prantsusmaal ja IHF-i väitel olid selle tulemused positiivsed. Ainuke kaebus mängijatelt oli, et “vintviske” sooritamine oli keeruline, kirjutab marca.com.

Loomulikult ei ole see suur uudis, et IHF on sellele probleemile üritanud juba ammu lahendust leida. “Küsimus on mängijate tervises, kuna näpuliim on kemikaal, siis võib sel olla negatiivseid tagajärgi. Lisaks mustab aine saalide põrandaid, spordivarustust ja palle,” kommenteeris Rahvusvahelise Käsipalliliidu president Hassan Moustafa pressiteates.

Nüüd on võetud vastu esimene ametlik otsus, et aasta 2020 naisjuunioride maailmameistrivõistlused mängitakse Molteni uute pallidega, mis ei vaja “möksi” kasutamist. Vastavalt sealt saadud tulemustele hakatakse mänguvahendeid kasutama ka teistel suurturniiridel. IHF on siiski kinnitanud, et täieliku üleminekut uuele tehnoloogiale veel lähiajal ei juhtu.

Tänu näpuliimi kasutamise vähendamisele on ka vastu võetud uued regulatsioonid pallide suuruses. Ilma “möksita” palli suurus on meestel ja naistel keskmiselt 2.5 sentimeetrit diameetrilt väiksem. (Meestel vana nr 3 pall asendatakse nr 2,5-ga ja naistel 2 asemel 1,5) Täpsemalt saab uutest pallide reeglitest lugeda SIIT.

See uudis ei ole maailma meedias ja käsipallurite seas palju positiivset vastukaja saanud, nii mõnedki meie ala superstaarid on juba oma arvamust väljendanud. “Keegi seletage mulle, kuidas see otsus parandab meie ala atraktiivsust. Mina lõpetan käsipalli, kui see saab reaalsuseks. See on absurd,” ütles Twitteris KIF Koldingu joonemängija Antonio Garcia. “Vaadake, kuidas seda otsust pidevalt edasi lükatakse. Ma jõuan enne pensionile minna, kui selline asi vastu võetakse. Muidu ma ei saa ju üldse enam palli kätte,” võttis uudist huumoriga Hispaania koondise pallur Juan Andreu.

 

Videos on näha mõned näited sellest, milline on vintvise ja milleks möks nii tähtis on.

 

scroll to top