fbpx
Close

Rünnakuaeg, lisapunkt ja teised olümpiavõitja 10 soovitust käsipallireeglite muutmiseks

Avatar
-Vlado Stenzel | Foto: t-online.de

Handball-planet.com vahendab olümpiavõitja ja maailmameistri Vlado Stenzeli nimekirja kümnest reeglist, mis mehe arvates käsipallis muutma peaks. Legendaarse mängumehe järgi on Puma nimetanud lausa väravavähi jalanõude seeria. 

“Pärast seitsme aasta pikkust katsetamist erinevate reeglite muudatustega kolmel prooviturniiril Saksamaal, olen jõudnud järeldusele, et allolevate muudatustega võime viia käsipalli järgmisele tasemele. Kui üksikud riigid välja arvata, toimuvad meie ala mängud suhteliselt tühjade tribüünide ees,” kommenteeris Vlado Stenzel handball-planet.com-i lehel.

Stenzeli 10 reeglit, koos mehe enda kommentaaridega:

  • Väravavaht ei saa liituda rünnakule lisamängijana

Väravavahi vahetus võib toimuda ainult siis, kui võistkonnal on pall. Selle muudatuse eesmärk on, et tiimid ei saaks kasutada rünnakul lisamängijat.

  • Rünnakuaeg limiteeritakse 45 sekundini

Võtame kohtunikelt ära “käe tõstmise”. Rünnakuaeg on konkreetsem.

  • Seitsme meetri karistusviske peab sooritama mängija, kellele viga tehti.

Kõik mängijad peaksid oma karistusviske oskusi parandama. Võistkonnal ei ole seitsme meetri spetsialiste. Statistikas väljenduvad väravaviskajad paremini. Kui sportlane saab vigastada, siis võib teine mängija tema eest viske sooritada, kuid vea teenija ei saa viis minutit platsile naasta.

  • Otsajooksu reegli muutmine

Otsajooks antakse vaid siis, kui mängija saab käte abil lükates või tõmmates selge eelise. Ründevea reegel tuleks teha selgemaks, et kohtunikel oleks lihtsam neid määrata.

  • 3-minuti karistus

Rängemate vigade korral peaks kohtunikele jääma võimalus eemaldada mängija mängust kolmeks minutiks (löök pähe, käest tõmbamine ja teised vigastusohtlikud tegevused)

-PUMA väravavahi jalanõude seeria “Vlado Stenzel”
  • Vabavise aja lõppedes

Üheksa meetri viset aja lõppedes saab sooritada kas otseviskega või ühe sööduga kõrvale. Sellega tõstame viimasel sekundil skoorimise võimalust.

  • Vahetusi saab teha ainult siis, kui võistkonnal on pall

Kaitses olev võistkond vahetusi teha ei saa. Selle muudatuse eesmärk on kaotada “kaitseeksperdid”. Kõik mängijad peavad oskama olla rünnakul ja kaitses. Mängu tempo tõuseks veelgi ning see muutuks atraktiivsemaks pealtvaatajatele.

  • Vabaviske koht

Vea korral ei pea palli lahti viskama täpselt samast kohast, mänguvahendi võib mängu panna kahe meetri raadiuses vea tegemise kohast. Eesmärk on mängu kiiremaks muuta.

  • Vea korral mängu jätkumine

Kohtunikud vlistavad mängu katki ainult siis, kui tehtud on suurem viga (eemaldamine). Mängul peaks laskma minna edasi, kui ründav mängija suudab pärast tema vastu tehtud eksimust mängu jätkata ning saab eelise.

  • Üle viie väravalise võidu korral saab võistkond ühe lisa punkti

Kui üks võistkond võidab mängu rohkem kui viie väravaga, saab see tiim lisapunkti (näiteks Eesti meistriliigas 2+1) ning kaotavalt klubilt eemaldatakse üks punkt (-1).

Mida sina, lugeja, nendest muudatustest arvad? Kas need tuleks käsipallile kasuks?

Täispikkuses artikli, koos pikemate põhjendustega leiate siit

 

scroll to top