fbpx
Close

Sportlase vaimne tugevus: kuidas oma mentaalset poolt arendada

Avatar
-Aju | Foto: AFP/Scanpix

Hetkeolukord annab meile kõigile aega, et elu üle pikemalt järele mõelda. Pikk kodus olemine võimaldab arendada ka käsipallimängu vaimset poolt.

Siinkohal toome Võrkpalliliidu kodulehe volley.ee abil välja kogenud USA spordipsühholoogi Bill Cole´i www.sportspsychologycoaching.com lehel avaldatud nipid, kuidas oma mäng järgmisele tasemele aidata.

Bill Cole on töötanud mitmete võrkpallivõistkondade ja treeneritega olümpiasportlaste tasemel (teiste seas ka USA naiste võrkpallikoondise mängijatega) ja aidanud mitmete teiste alade sportlasi.

Kõigepealt mõtle läbi mõned küsimused: kui rahul oled sportlasena oma mentaalse poolega? Kas treeneri arvates oled sa käsipallurina vaimselt tugev? Kui saaksid oma mängu mentaalse poole pealt midagi parandada, siis mis see oleks?

Siin on kolm strateegiat, mis aitavad käsipalluril oma mängu vaimset poolt parandada.

  1. Tee selgeks, mida sa saad kontrollida ja lase ülejäänul minna.

Targad käsipallurid teavad, mida nad saavad mängus kontrollida ja mida mitte. See on teadlik valik, et oma mõtteid paremini suunata. Kas sa suudad kontrollida, mida teised sinust arvavad? Ei saa – seega lasel sellistel mõtetel minna. Kas sa saad kontrollida, mida sa ise mõtled, ükskõik, mis teemal? Saad. See on väga lihtne, ent nõuab distsipliini ja vaimset kontrolli. Proovi seda – sa üllatud, kuidas nii lihtne nipp on väga võimas vahend.

  1. Lõpeta draama oma mõtetes.

Täiuslikus maailmas saaksid kõik sinu võistkonna liikmed omavahel suurepäraselt läbi ja toetaksid üksteist. Tegelikkuses inimesed hädaldavad, nähvavad ja teinekord löövad kellelegi “noa selga”. Selline tiimisisene draama võib rikkuda sinu keskendumise väljakul, isegi kui negatiivsed sündmused leiavad aset väljaspool väljakut. Sinu ülesanne on need negatiivsed käitumismustrid kustutada ja olla võistkonnakaaslaste suhtes toetav, vähemalt mängu ajal. Anna inimestele andeks ebatäiuslik olemine ja keskendu ainult mängule, mitte võistkonnasisele draamale.

  1. Muuda oma ebausk rituaalideks.

Kas tunned enne tähtsat hetke vajadust oma kaitsmeid sättida? Või on sul mõni muu “õnnetoov” tegevus, mis sinu arvates aitab parema tulemuseni jõuda? See on ebausk ja kui need tegevused sinu sooritusi pärssima ei hakka, võid neist kujundada lõbusa rituaali. Kui need tegevused aga sinu või teiste jaoks ajalisi või muid probleeme tekitavad, tuleb need lühemaks ja paremini teostatavaks muuta. Sul võib olla rituaal, ent see peab olema lihtsalt teostatav ja mitte teisi häirima.

  1. Võta vastutus.

Kui tabad end mõttelt, et “treener teeb nii igavaid trenne,” siis annad sa oma mentaalse jõu sellele negatiivsele mõttele. Tõsi, vahel võiks sinu treener ehk olla elavam või teha asju teisiti, ent sina oled see, kes kontrollib, kuidas sa olukordadele reageerid. Seega võta vastutus ja püüa igast olukorrast trennis maksimum võtta. Tee palju tööd ja küsi küsimusi, ole keskendunud ja ühel hetkel tunned, et need igavana tundunud harjutused on palju huvitavamad ja mõistad, et need toovad sulle kasu. Seda seetõttu, et sa otsustasid oma suhtumist muuta.

Keda see teema huvitama hakkas leiab internetis väga palju materjali sportlase mentaalse treeningu kohta ning volley.ee on teinud ka Eesti võrkpallikoondise kapteni, Kert Toobaliga juttu spordipsühholoogia teemadel.

scroll to top