fbpx
Close

Jalgpallimurult saali ja tagasihoidlikust algusest miljonite harrastajateni ehk milline on käsipalliajalugu

Avatar
-Kuigi pildilt võib tunduda, et tegemist on jalgpalliga, siis see nii ei ole. 1936. aastal mängiti Berliini olümpiamängudel esimest ja viimast korda käsipalli välisväljakul | Foto: IHF arhiiv

Eelmisel nädalal oleks saanud 148 aastaseks Rasmus Nicolaj Ernst. Mees, keda peetakse moodsa käsipalli loojaks. Sellel puhul vaatab Käsipall24.ee Instagarami konto “Uninformed handball” abiga tagasi meie ala ajaloole. Kindlasti on osad meie lugejad kursis käsipalli tekkimise looga, kuid ehk leidub veel inimesi, kes ei tea, kuidas see sport alguse sai. 

Kust sai käsipall alguse?

Käsipalli täpset algushetke on  väga raske defineerida. Kuid kõige tõenäolisema teooria järgi, mängiti alale sarnast mängu juba iidsete kreeklaste ajal, kui neil oli pallimäng nimega “Urania”, mida on mainitud ka juba Homerose eeposes “Odüsseia”. Roomlastel oli “Harpaston”, mille reeglid olid segu käsipallist ja rugbist.

Rasmus Nicolaj Ernst ja Holger Nielsen, kaks Taani õpetajat, olid esimesed, kes mängisid pallimängu kätega. Nielsen avaldas 1906. aastal esimesed ametlikud käsipallireeglid. Järgmisel aastal toimus ka esimene käsipalli kohtumine, mis lõppes tulemusega 21:0.

Jalgpalliväljakult sisehallidesse

29. oktoobril 1917 avaldasid Max Heiser, Karl Schelenz, and Erich Konigh uuendatud versiooni käsipallireeglitest. Seda kuupäeva peetakse ka käsipalli sünnipäevaks. 1925. aastal mängisid Saksamaa ja Belgia esimese rahvusvahelise käsipallimängu. Algusaastatel mängiti meie ala jalgpalli eeskujul 11 mehega suurel muruplatsil. Käsipall debüteeris sellisel kujul olümpial 1936. aastal Berliinis.

Järgmiste kümnendite jooksul levis peamiselt Skandinaavia riikides käsipalli siseversioon ning ala harrastati Euroopas kahes formaadis. Alates 50ndate algusest hakkas kiirem ja efektsem sisekäsipall järjest populaarsemaks muutuma ning käsipall kujul, millisena me tunneme seda praegu, võttis üle. Viimased välikäsipalli maailmameistrivõistlused peeti 1966. aastal Austrias. Sisekäsipallist sai olümpiala 1972. aasta Müncheni mängudel.

Videos on näha Müncheni olümpiamängude hilisema võitja, Jugoslaavia, alagrupi mäng, milles nad alistasid Saksamaa 24:15

Siinkohal jätame teid alloleva video viimase lausega: “Tagasihoidlikust algusest suurte rahvusvaheliste üritusteni ja 27 miljoni mängijani üle maailma – pole paha kahe Taani õpetaja kohta, kes tahtsid leida alternatiivi jalgpallile.”

Vaata allolevast videost illustreeritud täispikkuses käsipalliajaloo tutvustust

scroll to top